Kā perimenopauze un menopauze ietekmē garastāvokli?
Sievietēm pēc 40 gadiem organismā pakāpeniski sāk samazināties estrogēna līmenis, līdz vispirms iestājas perimenopauze, bet vēlāk – jau menopauze. Hormonālo svārstību dēļ daudzām sievietēm izteikti mainās garastāvoklis: dažas jūtas aizkaitinātas, bet citām ir trauksme un pat depresija. Šīs emocionālās pārmaiņas nav tikai “galvā” – ķermenī notiek bioloģiskas izmaiņas. Samazinoties estrogēna līmenim, sievietes bieži izjūt garastāvokļa svārstības, miega traucējumus un kļūst emocionālākas, kas var ietekmēt ikdienu un attiecības ar citiem. Katra sieviete šo pārmaiņu laiku izdzīvo atšķirīgi: vienas izjūt minimālas emocionālās izmaiņas, citām ir grūtāk tikt galā ar garastāvokļa svārstībām.
Ko saka zinātne par menopauzes izraisītajām garastāvokļa svārstībām: kāpēc tā notiek?
Estrogēns iedarbojas uz garastāvokļa izmaiņām bioķīmiskā līmenī. Samazinoties estrogēnu līmenim, smadzenēs tiek mazāk ražoti neirosteroīdi, konkrēti, alopregnanolons un beta-endorfīni. Alopregnanolons iedarbojas nomierinoši uz nervu sistēmu un palīdz mazināt trauksmi, bet beta-endorfīniem ir būtiska nozīme emociju un stresa regulēšanā. Minētajiem neirosteroīdiem ir būtiska loma serotonīna un dopamīna izplatīšanās ceļos, kas savukārt ir ārkārtīgi svarīgi emocionālai labsajūtai. Hormonu līmeņa izmaiņas ietekmē vairākas smadzeņu daļas, kas regulē garastāvokli, – tostarp hipotalāms un hipokamps, izsaucot ķēdes reakciju, kas var ietekmēt mūsu pašsajūtu un reakciju uz ikdienas stresa faktoriem.
Kuri pārtikas produkti satur daudz serotonīna un var uzlabot garastāvokli?
Lai gan neviens konkrēts pārtikas produkts nevar pilnībā līdzsvarot garastāvokli, daži produkti var palīdzēt uzlabot pašsajūtu menopauzes laikā. Saliktie ogļhidrāti, kas ir pilngraudu maizē, makaronos, brūnajos rīsos un kvinojā, veicina serotonīna veidošanos un nodrošina stabilu enerģiju visas dienas garumā. Ar olbaltumvielām bagāti produkti, piemēram, tītara gaļa, zivis, olas un pākšaugi, nodrošina neaizstājamās aminoskābes, kas nepieciešamas neiromediatoru ražošanai. Fermentētie pārtikas produkti, piemēram, jogurts, kefīrs un kombuča, veicina zarnu veselību, kas arvien vairāk tiek saistīta ar garastāvokļa regulēšanu.
Citi pārtikas produkti ar labvēlīgu iedarbību uz pašsajūtu
Tumšā šokolāde satur savienojumus, kas var paaugstināt endorfīnu līmeni un mazināt stresa hormonus. Vislabāk izvēlēties šokolādi, kurās kakao saturs ir vismaz 70%. Rieksti un sēklas, īpaši valrieksti, ķirbju sēklas un čia sēklas, ir bagāti ar omega-3 taukskābēm un minerālvielām, kas veicina smadzeņu veselību. Lapu salāti, piemēram, spināti, lapu kāposti un mangolds, satur folātus un citus B grupas vitamīnus, kam ir svarīga loma garastāvokļa regulēšanā.
Kā iekļaut ikdienā pārtikas produktus ar labvēlīgo ietekmi uz pašsajūtu?
Lai gūtu iespējami vairāk labuma no produktiem ar labvēlīgu ietekmi uz pašsajūtu, tie ir jāiekļauj ikdienā. Regulāras ēdienreizes palīdz uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs, bet pietiekoša šķidruma uzņemšana veicina vispārējo labsajūtu. Olbaltumvielu un salikto ogļhidrātu uzņemšana katrā ēdienreizē var palīdzēt stabilizēt garastāvokli un enerģijas līmeni visas dienas garumā.
Pārtikas produkti, kurus ieteicams lietot mazāk vai no kuriem ieteicams izvairīties
Daži pārtikas produkti var pasliktināt garastāvokļa svārstības, tāpēc būtu ieteicams samazināt to lietošanu uzturā. Kofeīns, īpaši pēcpusdienās un vakaros, var pasliktināt miega kvalitāti un pastiprināt trauksmi. Alkohols, rafinētais cukurs un ļoti pārstrādāti pārtikas produkti ar sintētiskajām sastāvdaļām var veicināt garastāvokļa svārstības un pēkšņu enerģijas zudumu. Pievērsiet uzmanību tam, kā attiecīgie pārtikas produkti iedarbojas uz jūsu garastāvokli, un atbilstoši pielāgojiet savu uzturu.
Garastāvokļa uzturēšana ar dabīgiem uztura bagātinātājiem
Lai gan perimenopauzes un menopauzes laikā ļoti svarīga loma emocionālā līdzsvara uzturēšanā ir uzturam, dažkārt mūsu organismam ir nepieciešams papildu atbalsts. “Femarelle Rejuvenate” ir zinātniski pierādīts līdzeklis garastāvokļa regulēšanai menopauzes laikā. Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka tā sastāvā esošais savienojums DT56a veicina beta-endorfīnu un alopregnanolona veidošanos smadzenēs. Šis neirosteroīdu izplatīšanās ceļš uzlabo garastāvokli un mazina trauksmi. Produkta sastāvā ietilpst arī riboflavīns (B2 vitamīns) un biotīns, kas veicina normālu nervu sistēmas darbību un psiholoģisko labsajūtu.
Maltītes garastāvokļa regulēšanai
Tipiska garastāvokli uzlabojoša maltīte būtu, piemēram, grieķu jogurts ar ogām un valriekstiem brokastīs, kvinojas bļoda ar grilētu lasi un apceptiem dārzeņiem pusdienās. Vakariņās varat baudīt tītara gaļu ar saldajiem kartupeļiem un tvaicētiem brokoļiem, bet uzkodās svaigus augļus ar riekstiem vai gabaliņu tumšās šokolādes. Lai gan pielāgots uzturs var veicināt emocionālo labsajūtu perimenopauzes un menopauzes laikā, tomēr tas nav vienīgais faktors. Labsajūtas uzlabošana ir skatāma kompleksi kopā ar regulārām fiziskām aktivitātēm, stresa mazināšanu un pietiekamu miegu.
Kompleksa pašsajūtas uzlabošana
Lai sekmīgi cīnītos ar garastāvokļa svārstībām perimenopauzes un menopauzes periodā, izmantojiet kompleksu pieeju: tā ir uzturvielām bagāta pārtika un konkrētu uztura bagātinātāju lietošana. Atbilstošs uzturs gan ir pamatā emocionālajai labsajūtai, tomēr “Femarelle Rejuvenate” var palīdzēt novērst perimenopauzes un menopauzes garastāvokļa svārstību cēloņus, dabiski iedarbojoties uz garastāvokļa regulēšanas mehānismiem smadzenēs. Kompleksa pieeja var palīdzēt jums saglabāt emocionālo līdzsvaru šajā tik svarīgajā pārmaiņu brīdī dzīvē. Par uztura izmaiņām un uztura bagātinātājiem attiecībā uz perimenopauzi un menopauzi konsultējieties ar savu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju.
UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ SABALANSĒTU UN PILNVĒRTĪGU UZTURU